ЗДРАВНО-КОНСУЛТАТИВЕН ЦЕНТЪР ЗА МАЙЧИНО И ДЕТСКО ЗДРАВЕ

ЗДРАВНО-КОНСУЛТАТИВЕН ЦЕНТЪР ЗА МАЙЧИНО И ДЕТСКО ЗДРАВЕ

ПРИ УМБАЛ „ПРОФ. Д-Р СТОЯН КИРКОВИЧ“ АД СТАРА ЗАГОРА

В Здравно-консултативен център за майчино и детско здраве се осигурява комплексно обслужване за бременни жени и деца, в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).

Центърът осигурява:

  • Информационни, логистични и координационни дейности за деца с увреждания и с хронични заболявания, родилки и бременни с патология на бременността в хода на тяхното болнично лечение и/или амбулаторно проследяване и лечение;
  • Предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране на деца с увреждания, хронични заболявания, бременни жени и родилки, хоспитализирани в болницата и превенция на изоставянето на деца;
  • Предоставяне на специализирани консултации от медицински и немедицински специалисти за деца с увреждания, деца с хронични заболявания, недоносени деца, родилки и бременни с патология на бременността на място в здравно-консултативния център или в дома по искане на лекар от друго лечебно заведение. Консултациите се организират по предварително изготвен график и се осъществяват от лекари специалисти от лечебното заведение – изпълнител в зависимост от диагнозата и искането на насочващия лекар. Домашни посещения могат да се предоставят на деца с увреждания и хронични заболявания и недоносени деца до 1 година, за които след оценка на състоянието е преценена от специалистите в лечебното заведение необходимост от провеждане на консултация в домашни условия.

Консултациите, домашните посещения и дейностите по психологическа подкрепа и социално консултиране и насочване не се заплащат от пациента.

Всеки лекар (ОПЛ или специалист) може да насочи дете или бременна към Центъра, като за целта опише медицинския или медико-социалния проблем в Медицинско направление – бл.119 (зелен талон). Необходимо е да бъдат описани проведените до момента лечебно-диагностични процедури и техния ефект, както и да се посочи какъв специалист е необходимо да консултира детето (бременната).

Пациентите може и да се самонасочат като посетят Центъра на място, като ще получат подробна информация за услугите, които могат да ползват.

Здравно-консултативният център е разкрит към „УМБАЛ Проф. д-р Ст. Киркович” АД Стара Загора

адрес: гр. Стара Загора, ул. „Ген. Столетов“ № 2 (сградата на „окръжна болница”, северен вход, кабинет на социален работник)

Работно време – всеки работен ден от 8 ч. до 16.30 ч.

Можете да се свържете с координаторът Люба Вълканова на телефон 0886 48 29 04 или на e-mail: zkc_umbalsz@abv.bg.

През 2024 г. Здравно-консултативния център по майчино и детско здраве е осъществил следната дейност:

Оказано беше съдействие, организиране, придружаване и посредничество при осъществяване на медицински прегледи и консултации на семействата на 31 деца с различна степен на увреждане и заболявания.

Координаторът на Центъра взе участие в Обучителна програма за укрепване на уменията на професионалисти, работещи с ромска общност по проект „Укрепване на капацитета на ромските родители с цел по-добро представяне на правата на техните деца“, обучител доц. Милена Илиева.

Бяха организирани и проведени Мини Академия за родители с водещ психологът на Здравно-консултативен център за майчино и детско здраве на теми:

  • „Ранно детско развитие и предизвикателства за деца и родители“;
  • „Детската самостоятелност“;
  • „Детското тръшкане“.

Бяха изготвени и разпространени брошури на тема:

  • „Бременност по гестационни седмици“;
  • „Актуални промени в социалните помощи за деца и семейства“;
  • „Как се развива моето дете? Тревожни сигнали в детското развитие. Какво и как мога да правя, за да стимулирам развитието на моето дете?“/1 година/;
  • „Как да научите вашето дете да седи“;
  • „Смарт-устройствата в ежедневието на децата“;
  • „Какво е аутизъм?“,

в отговор на често задавани въпроси от родителите, ползващи услугите на Центъра.

Поради интереса от страна на родителите и наблюдаваната необходимост продължава разпространението на брошурите „Бременност по гестационни седмици“; „Актуални промени в социалните помощи за деца и семейства“; „Как се развива моето дете? Тревожни сигнали в детското развитие. Какво и как мога да правя, за да стимулирам развитието на моето дете?“/3месечна възраст; 6месечна възраст; 1 година/; „График за проследяване у дома на недоносеното дете“. Информацията в брошурите периодично се обновява и актуализира.

В екипа на Центъра беше обсъдена и направена предварителна подготовка по изготвянето на писмени материали в подкрепа на родителите по придобиване и усъвършенстване на ключови умения у децата в ранна детска възраст. Всеки месец през 2025 г. ще бъдат издавани брошури, обхващащи от 1месечна до 12 възраст на детето, включващи идеи за дейности, които родителите да могат да изпълняват у дома. Те са забавни и насърчават взаимодействието между обгрижващия и детето. Лесни са за изпълнение и не изискват разходи, а използват подръчни средства и налични във всеки дом материали.

Остави отговор

Вашият емайл адрес няма да бъде публикуван.